Alanya Avokado’su

/
Temmuz 21, 2019

ALTSO’nun Alanya Avokado’su olarak yaptırdığı isim tescili sonrası başlatılan yaprağından çay üretimi projesi beğeniyle karşılandı. Avokadocular birliği ve beslenme uzmanları çayının yapılması ile hem sağlık açısından önemine hem de ekonomik değer katacağına dikkat çektiler

-Özgür YILMAZ

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin’in tescili yapılan Alanya avokadosonun yaprağından artık çay üretimine geçileceğini duyurmasının ardından üreticiler ve beslenme uzmanları konunun önemine dikkat çekti. Alanya’da bir firma tarafından üretilmesi amaçlanan kurutulmuş avokado yaprağı çayı için üretim yapacak firma ALTSO ve Alanya Avokadocular Birliği ile irtibat halinde süreci yürütmekte. 
ŞİFA KAYNAĞI
Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Çetin, avokado yaprağının özellikle böbrek taşı rahatsızlığı ve ödem atma konusunda bulunmaz bir şifa kaynağı olduğuna dikkat çekti. Çetin kimlerin hangi koşullarda tüketmesi ve tüketmemesine ilişkin  bilgi verdi. Çetin, “Alanya’nın yaygın meyvelerinden olan avakado aslında sağlığımız için birçok fayda sağlamakta.En çok bilinen özelliği ise ödem atıcı etkisinin olması. Düşük tansiyon probleminiz varsa fazla tüketmen riskli olabilir. Sağlığınız açısından herhangi bir problem yoksa günde 2 fincan avakado çayı tüketebilirsiniz. Böbrek taşı problemi yaşayan vatandaşlarımız içinde avakado çayını tavsiye ediyoruz. 
Mutlaka doktorumuzun ya da diyetisyenimizin tavsiyesiyle bu çayı tüketmeliyiz.  Özellikle Alanya’da nemin artması ile beraber ödem sıkıntısı şişkinlik problemi artmakta. Bu da ister istemez kilo verme problemi yaşamamıza ve sağlık açısından daha gergin hissetmemize neden olabiliyor. Avokado çayının emilebilirliği ve suya etkini daha çok verebilmesi açısından tok karna kuru halinin tüketilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.  
ALANYA İÇİN AVANTAJ
Alanya Avokadacular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ise tescili yapılarak sofraları süsleyen avokadonun meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra şimdiye kadar heba olan avokado yaprağının da çay yapılacak olması üreticiler ve Alanya açısında hem ekonomik olarak hem de tanınırlık olarak avantaj dedi. Sevilgen, “Avokado genellikle vitamin mineral açısından yemeklerin içerisinde karıştırılarak farklı farklı tüketiliyor. Yalnız daha önce kendimiz yaprağını çay olarak tüketiyorduk. Şuan ise yaprakları kurutularak çay olarak tüketiliyor. Bu sadece Alanya’da değil ülkemizin her bir noktasına ulaşacak ve tüketilecektir. Avakado yaprağının  böbrek taşlarına çok faydalı olduğunu ve kilo vermeye yardımcı olduğunu bilmekteyiz. Bundan sonra çıktığı zaman seri bir şekilde üretilecek. Vatandaşlarımızın tüketmesini tavsiye ederiz” diye konuştu.
AVOKADO YAPRAĞININ FAYDALARI
Avokado Yaprağının başlıca faydaları ise şunlar: 

Böbrek taşının düşürür,  sırt ağrılarına iyi gelir, idrar söktürücüdür, baş ağrılarına iyi gelir, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır, yüksek tansiyonu düşürür, bakterilerin büyümesini engeller, astım rahatsızlığına iyi gelir, cilt gözenekleri açar,  diyabete iyi gelir, kanı temizleyerek detoks etkisi gösterir, ishale iyi gelir, sakinleştirir, anksiyeteye ve sara nöbetlerine iyi gelir. Uykusuzluğa fayda sağlar, mide asidini dengeler. ülser oluşumunu önler, vücuttaki şişlikleri azaltır, kolesterolü dengeler, erken yaşlanmayı önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, saçların kolay uzamasını sağlar, artrit gibi kemik hastalıklarına iyi gelir. Yağ yakımını hızlandıran avokado çayı iştah kapatıcı özelliği sayesinde kilo vermek isteyenler tarafından uzman tavsiyesi eşliğinde tüketilmekte.
AVOKADO YAPRAĞI ÇAYI İSE ŞU ŞEKİLDE YAPILMASI ÖNERİLMEKTE 
5 bardak su kaynatılır. Kaynamış suyun içine 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş avokado yaprağı eklenir. 20 dakika hazırlanan çay demlendirilir. Bal ile tatlandırılarak içilebilir. 5 gün içildikten sonra 3 gün içmeye ara verilmesi önerilmekte. Hamile ve emziren kadınların tüketmemesi önerilirken toksitlenmiş yapraklar kullanılmamalıdır.

https://www.alanyapostasi.com.tr/ekonomi/uzmanlar-belirtti-saglik-acisindan-cok-faydali-h38469.html